XML XSLT
Start arrow Język XML arrow Krótki przegląd oprogramowania do edycji i przetwarzania XML
StartJęzyk XMLDTDXSLTXML SchemaStyle CSSXHTMLXSLTWMLAnkietaLinki
Menu serwisu
Start
Język XML
DTD
XSLT
XML Schema
Style CSS
XHTML
XSLT
WML
Ankieta
Linki

Partnerzy

Internet - podstawy internetu, email, Usenet, FTP, WWW

Tonery,tusze - bębny do drukarek, atramenty do drukarek, folie do faksów w sklepie internetowym Tonershop

Sieci komputerowe - systemy sieciowe, technologie

Systemy sprzedaży - handel, kody kreskowe, identyfikacja towarów

Automatyczna identyfikacja - systemy identyfikacji, etykiet

Krótki przegląd oprogramowania do edycji i przetwarzania XML

Najbardziej powszechnym oprogramowaniem, które udostępnia wsparcie w zakresie prezentacji i parsowania XML, są nowsze wersje przeglądarek internetowych np. Internet Explorer, Firefox, Netscape. Dokument XML załadowany do przeglądarki zostaje zaprezentowany w formie struktury drzewiastej. W przypadku kiedy z dokumentem skojarzony jest arkusz CSS lub XSLT przeglądarka prezentuje wersję ostateczną po zastosowaniu formatowania i przekształceń. Przykład prezentacji w Internet Explorer 6 pokazuje rys. 6. natomiast na rys. 7 pokazano dokument załadowany do przeglądarki Firefox.

Dokumenty XML można tworzyć i edytować za pomocą dowolnego edytora tekstu, który daje możliwość zachowywania plików tekstowych np. Notatnik Windows, Edit, vi, pico itp. Oprócz tego istnieją proste lub bardziej rozbudowane edytory, które czynią tworzenie i modyfikację kodu XML szybszą i efektywniejszą. Przykładem darmowego rozwiązania jest edytor Infox Free (rys.8). Ten prosty program oprócz lepszej kontroli nad dokumentem udostępnia mechanizmy do sprawdzania poprawności kodu, jego zgodności z DTD, oraz  umożliwia zastosowanie arkuszy stylów. Innym darmowym rozwiązaniem przydatnym dla bardziej zaawansowanych operacji jest program Cooktop (rys.9). Jest on szczególnie użyteczny, do tworzenia arkuszy przekształceń XSLT. Przydatną funkcjonalnością są fragmenty kodu „code bits”, które umożliwiają umieszczanie gotowych do modyfikacji szablonów poleceń XSLT, uwalniając programistę od konieczności dokładnego pamiętania składni i wpisywania z klawiatury długich poleceń.

Znanym programem do pracy z XML i technologiami z nim związanymi jest Altova XMLSpy.  W wersji Home jest to program darmowy do użytku osobistego. Udostępnia on mechanizmy wspierające tworzenie i edycję XML, oraz definicji DTD. Jest to jedno z lepszych bezpłatnych narzędzi, do pracy z XML-Schema. Rozszerzona wersja komercyjna XMLSpy to rozbudowane narzędzie do pracy z technologiami XSL, SOAP, WSDL i innymi.

Jeszcze jednym prostym rozwiązaniem jest edytor  Microsoft XML Notepad (rys.10). To bardzo proste narzędzie do wizualnego tworzenia i edycji dokumentów XML bez wielkiego wsparcia w zakresie bezpośredniej edycji kodu.

 W większości przypadków edytory i programy wspierające pracę z XML umożliwiają wizualizację struktury dokumentu XML oraz sprawdzanie jego poprawności. Często dostępne są też opcje walidacji względem DTD i podłączanie arkuszy XSL lub CSS. Programy udostępniają także możliwości przenoszenia danych pomiędzy różnymi formatami, oraz obsługę różnych metod kodowania znaków.

Odrębną kategorią oprogramowania wykorzystywanego przy pracy XML są biblioteki umożliwiające jego przetwarzanie. Dostępne dla różnych języków programowania biblioteki implementują zwykle jeden z dwóch typów procesorów/interfejsów XML: SAX lub DOM. Pewne informacje na ich temat zostaną przedstawione w dalszej części książki.


Przykład prezentacji dokumentu XML w przeglądarce Firefox


Dokument XML edytowany w programie Infox


Edycja kodu XSLT w programi Cooktop


Dokument XML wczytany w programie XML Notepad

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Wydanie polskie: Copyright (C) 2005 Polskie Centrum Joomla! :: (C) 2018 XML XSLT
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem udostępnianym na warunkach licencji GNU/GPL.
www.xmlxsl.pl - Język XML, język XSLT, DTD, języki XHTML, WML